Unatoč iznimnim naprecima u računalnim metodama i in vitro testiranju na stanicama ljudi, testiranje na životinjama i dalje ostaje nužnost za bolje razumijevanje kako smanjiti patnju ljudi. Biomedicinska istraživanja oslanjaju se na korištenje in vivo modela kralježnjaka za rješavanje pitanja biološke, medicinske, ekološke i biotehnološke važnosti.
Međunarodno konkurentna istraživanja trebaju pristup eksperimentalnom sustavu namijenjenom za provedbu raznih in vivo eksperimenata s modelnim organizmima. Izvješće Europske komisije za 2012. godinu pokazuje da su miševi (60,9%) i štakori (13,9%) daleko najčešće korištene vrste u takvim istraživanjima. Više od 60% životinja korišteno je za istraživanje i razvoj u području humane medicine, veterinarske medicine i stomatologije te temeljnih bioloških istraživanja. Porast potražnje za in vivo (eko)toksikološkim ispitivanjima posljedica je usklađivanja s relevantnim propisima EU-a
Istraživanja mora i okoliša također trebaju eksperimentalne sustave namijenjene za provođenje eksperimenata in vivo s različitim modelnim organizmima. Trenutno postoji nedostatak sličnih jedinica, kako na nacionalnoj razini, tako i u regiji Zapadnog Balkana.
Kao odgovor na brzo rastuću potražnju EU-a za korištenjem malih laboratorijskih životinja umjesto tradicionalnih modela istraživanja sisavaca (miševi, štakori, kunići, psi, primati), te uz međunarodno standardizirane (eko) toksikološke metode koje se rutinski mogu provoditi u objektu poseban naglasak bit će stavljen na uspostavljanje metodologije funkcionalne genomike zebrice. Riba zebrica je organizam koji se sve više koristi u biomedicinskim i ekološkim istraživanjima.
Male laboratorijske ribe, kao što je riba zebrica (Danio rerio), lako se razmnožavaju u velikom broju na relativno malom laboratorijskom području, imaju brzi reproduktivni ciklus, transparentne su tijekom ranog razvoja i imaju puni slijed genoma. Oni također pružaju velike mogućnosti za razvoj lijekova i toksikološka istraživanja. Kao rezultat toga, svjetska potražnja za ribom kao idealnim eksperimentalnim modelima za istraživanja na kralježnjacima brzo raste.
Zebrica je posebno postala važna alternativa za sisavce za laboratorijska istraživanja u skladu s direktivama EU-a 1986/609 /EC i 2010/63/EU. Konačno, brojni protokoli za toksikološka ispitivanja na velikom mjerilu i alati za molekularno-biološku funkcionalnu genomiku uspostavljeni su i lako dostupni za zebrice (kemijska mutageneza, mirkočipovi, transgene životinje).