Ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije posjetio je Institut Ruđer Bošković (IRB) te u pratnji ravnatelja Davida M. Smitha, pomoćnica ravnatelja dr. sc. Ivanke Jerić, dr. sc. Marijete Kralj, pomoćnika ravnatelja dr. sc. Vilka Smrečkog i predsjednice Znanstvenog vijeća dr. sc. Ivančice Bogdanović Radović te suradnika obišao građevinske radove u okviru projekta Otvorene znanstvene infrastrukturne platforme za inovativne primjene u gospodarstvu i društvu (O-ZIP).
„Vlada i Ministarstvo na različite načine podupiru sve inicijative usmjerene na istraživanje i razvoj, a i kompletna omotnica EU sredstava orijentirana je na to. Posljednjih godina, posebno od ulaska u Europsku uniju, Hrvatska se podiže na ljestvicama ulaganja u istraživanje i razvoj i tu je vidljiva poveznica s ulaganjima iz europskih fondova, i po pitanju broja istraživača i po pitanju projekata koji se provode. Nacionalnom razvojnom strategijom do 2030. postavili smo ambiciozan cilj od 3 % BDP-a koje planiramo ulagati u R&D, tako da naši napori idu dalje“, izjavio je ministar Erlić te pohvalio Institut koji, kao najveća i najznačajnija hrvatska institucija u ovom području, provodi brojne EU projekte, koje su prepoznali kao redovan razvojni alat za ostvarenje poslovnih ciljeva.
Uz kapitalni znanstveno-infrastrukturni projekt O-ZIP vrijedan više od 100 milijuna eura, kojim će se razviti multidisciplinarno okruženje za istraživanje i razvoj te Institutu omogućiti podizanje kvalitete znanstvenih istraživanja, ravnatelj Smith ministra je upoznao s brojnim EU projektima koje provode te izjavio: „Na Institutu smo samo u prošloj financijskoj perspektivi proveli 14 prekograničnih projekata, više od 30 projekata u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija te brojne projekte iz Programa Obzor (Horizon), čime potvrđujemo našu stratešku orijentiranost prema EU projektima.
Posjet je završio obilascima radova projekta O-ZIP na objektima A0 – BioMed Platforma, za potrebe znanstvenika iz područja kemije i molekularne medicine te A1 – ICST Platforma, koji se gradi za potrebe znanstvenika iz domene računalnih znanosti.