Europska unija identificirala je fotoniku kao jedan od KET-ova koji će ojačati industrijski i inovacijski kapacitet EU-a; ciljevi su osigurati industrijsko vodstvo Europe, njen gospodarski rast, stvaranje novih radnih mjesta i pripremu EU da se lako suoči s nadolazećim društvenim izazovima.
U okviru IRB-a, fotoničko istraživanje identificiralo je tri glavna smjera njegovog razvoja, a to su kvantna optika, optoelektronika i fotonička ispitivanja i mjerenja. Tehnologija kvantne optike koristi se za uspostavljanje istraživačke osnove za buduće kvantno računanje i kvantnu komunikaciju velike brzine, posebno u pogledu tehnologija koje se temelje na emisiji i detekciji pojedinačnih fotona.
Osnovni cilj optoelektronskih aktivnosti je pružanje optičke i električne karakterizacije širokog raspona materijala, od organskih molekula do čvrstih elektroničkih uređaja uporabom tehnika kao što su vremenski razlučena fluorescencija i laserska spektroskopija.
Ispitivanja tehnikama fotonike temelje se na više desetljeća iskustva u razvoju i testiranju različitih optičkih sustava, ali sada su više koncentrirani na nova područja kao što su mjerenja kvantne učinkovitosti senzora, istraživanje i razvoj novih poluvodičkih uređaja za brojanje fotona, karakterizacija izvora svjetla, određivanje gustoće snage i energije zračenja, interferometrija i holografija stacionarnih i pokretnih objekata i mnogi drugi.